top of page

 Boldogság


'A boldogságot nem lehet ajándékba kapni. Egyetlen titka: Adni, mindig csak adni.'

 
Vágyakozunk, és hétköznapjainkban egyéni megnyilvánulásainkban, gondolatainkban és tetteinkben nem is lehet más feladatunk, mint a boldogság nyomába eredni és azt elérni.

A boldogság érzése, mindenkinek mást jelent, annak megfelelően, hogy célkitűzései milyen arányban állnak egymáshoz képest a vágyak és a megvalósulás szintjén. A mikor sikeresek vagyunk, a dolgaink jól mennek és mellénk áll még a szerencse is boldognak érezzük magunkat. A boldogság érzése, sok tőről fakadhat. Egyik legfontosabb tényezője, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben, a partner kapcsolatunk minősége. A lelki egyezőség, az adni és kapni érzése, és a szexuális kielégültség az eggyé válás élménye a boldogságot eredményezi. Ez még akkor is így van, ha más téren nem vagyunk éppen a csúcson, ha van egy klassz partner kapcsolatunk, férjünk, feleségünk, barátunk vagy barátnőnk és ezen a téren minden rendbe van, sikeresnek érezzük magunkat.

Állhat a boldogság, sok más egyéb talán kisebb horderejű dologból, vagy egy gyógyulás élményéből, egy jól elvégzett munka, kellemesre sikerült nyaralás, megfelelő anyagi javak és még nagyon, nagyon sok mindenből. Amikor boldogok vagyunk, meg vagyunk elégedve magunkkal és egy picit a világgal is. Az esetleges problémákat nem éljük meg olyan „végzetesen” gyorsabban, rugalmasabban tudunk helyes reakciókat adni bármilyen helyzettel is kerülünk szembe.

A boldogság érzésében lelkünk vértet, páncélt képez testünk, állapota fölött, és táplálja, óvja azt. Boldognak lenni annyit jelent megtaláltuk a helyes utat saját személyünk központja felé. Ilyenkor, háttérbe szorítjuk egonkat, és nyitottan felelünk az élet kihívásaira. A dolgaink csak úgy „maguktól” mennek.

A boldogság maga a harmónia, nagy becsben áll mindenki szívében, nem adatik ingyen, ha boldog akarsz lenni „pőrén” kell kiállnod az élet színpadára. Le kell vetkőznöd, önzést, ócska praktikákat, de védened kell minden lelki értékedet.

 

Elsősorban fejet kell hajtanod egy törvénynek, el kell fogadnod, el kell hinned, hogy te is lehetsz boldog.

 

Meg kell teremteni a befogadás feltételeit, készen kell rá, lenni. A boldogság, becses vendég nem nyit be minden ajtón, csak ha szívesen fogadják. Adjál magadból, akinek csak lehet, lelki töltést, mosolyt, jó szót. Így a dolog működni kezd, meglátod...A boldogság nem kicsinyes, meglátogat téged, ha így történik, marasztald, légy szelíd, szerény ne fölényes......

 
Légy boldog, mert élhetsz itt ezen a planétán, és légy hálás és köszönd meg teremtődnek az élet minden apró pici csodáját, amivel megajándékoz téged!


„Doppingszerek”

Sonja Lyubomirsky pszichológus szerint azonban még ha egyénenként változó is lenne a boldogság, akkor sem mindegy, ha jóval a saját szintünk alatt kullogunk, vagy felette szökdécselünk. Olyan ötletekkel kísérletezett, amelyek bárkinél beindíthatják a pozitív érzelmek áradatát. Nem mindenkinél működik az összes módszer, elég, ha egyet kiválasztasz, és megpróbálod beépíteni a mindennapjaidba.

A nyolc boldogságnövelő



Pozitív érzelmek listája
Írd össze a nap végén, hogy ki vagy mi okozott örömöt neked aznap. A legegyszerűbb dolgoktól kezdve – mint például finom volt a reggeli kávé, kedves volt az egyik kollégád, tetszett az esti film – a különleges eseményekig mindent vegyél sorra.

Tegyél valamit másokért
Az önzetlen jó cselekedetek által szintén örömöt élhetsz át. Lehetnek ezek spontán akciók, például magad elé engedsz valakit a dugóban, vagy egy kis meglepetés a párodnak, egy apró ajándék a kis testvérednek. Ezt lehet fokozni egészen a karitatív szolgálatig.

Az élet csodája
Vedd észre és értékeld a természet csodáit. Az eper ízét, a napsugár melegét, a hópelyhek egyediségét. Érezd néha át, hogy milyen gyönyörű bolygón élhetünk.

Legyél hálás
Ha képes vagy időt szentelni arra, hogy egyszer végiggondold, kinek mit köszönhetsz, azzal jelentős pozitív változást érhetsz el érzelmileg. Ha van olyan ember az életedben, aki bizonytalan időszakodban irányt mutatott neked, vagy útbaigazítást kaptál tőle, vagy egy jó tanácsot, keresd fel, és fejezd ki a háládat.

Megbocsátás
Szedd össze a sérelmeidet, és írj egy megbocsátó levelet mindazoknak, akik megbántottak, vagy fájdalmat okoztak neked. Amíg nem engedsz fel, addig csak rágódni fogsz, vagy eljátszadozol a bosszú gondolatával. Ha megszabadulsz a negatív gondolatoktól, lelki békére lelsz, ami az egyik feltétele a boldogságnak.

Együtt
Szánj időt a barátokra, mert Lyubomirsky is egyetért Dienerrel abban, hogy a legfontosabb tényező mind közül az emberi kapcsolatokban rejlik. Tartsd életben az emberi kapcsolataidat.

Törődj a testeddel
A jó közérzet is szükséges a boldogsághoz, ami elegendő alvással és rendszeres testmozgással fenntartható.

Stresszoldás
Stresszoldó technikákra mindenkinek szüksége van, mert a nehéz időket senki nem kerülheti el. Mondogass önmegerősítő mondatokat, vagy menj el szaunázni, bármi jó, ami feltölt.

A szomszéd fűje mindig zöldebb?

Az, hogy kihez méred magad, növelheti vagy csökkentheti a jó közérzetedet. Az egymáshoz való méricskélés azonban általánosan árt a boldogságunknak. A skandinávok magas boldogságszintje talán ezzel is magyarázható. Nincsenek látványos különbségek. Az amerikai kultúra értékválságát épp a magas életszínvonal okozza, ahol az örökös többet akarás miatt szinte az állandósult elégedetlenség állapotában léteznek. A kutatások alapján a „mindig több, jobb kell” hozzáállás Amerikában még azokra is jellemző, akik jól keresnek. Még ők is mindig egy kicsivel többre vágynak annál, mint amijük van. Számukra a boldogság, ha csak egy karnyújtásnyira is, de elérhetetlen marad. Az elégedettség tehát a hozzáálláson is múlik. Ehhez viszont az kell, hogy a saját belső igényeid szerint próbálj élni, és ne hasonlítgasd magad a többiekhez.

Emlék-más

Ha másképp emlékszel, boldog leszel, állítja Martin Seligman, aki szerint boldogságunkat sokkal inkább az emlékeink határozzák meg, mintsem a valódi, átélt események. A megélés szerint tároljuk el az érzéseinket. Arra is felfigyelt, hogy hajlamosak vagyunk egy egész történetet befeketíteni, ha az kellemetlenséggel végződött, legyen az egy utazás, beszélgetés, kapcsolat vagy bármi más. Pedig az agyunk pusztán az emlékek felidézésével is képes ugyanazt az érzést kiváltani bennünk, amelyet annak idején átéltünk. Ezért érdemes szép emlékeket gyűjtögetni.

Érintés, simogatás

A civilizált ember tartózkodik a testi érintéstől. Ami pedig valamikor, csecsemő korunkban létszükségletünk volt. Az interneten jelent meg egy kép: Életmentő ölelés címmel. Egy újszülött ikerpár látható rajta. Az egyik baba testvérét átkarolva arcocskáját a testvéréhez dugja, és összebújt ölelésben fekszenek egy inkubátorban.

A történet a következő: az egyik baba súlyos állapotba került, ezért testvérétől elválasztva külön inkubátorba tették. Az éjszakás nővér, a szabályoknak ellenszegülve, a babákat közös inkubátorba helyezte. Miután betette a kicsit a testvére mellé, az átkarolva, egész éjjel az ölelésében tartotta a kistestvérét. A krízises baba szívverése fokról-fokva stabilizálódott, reggelre túljutott az életveszélyen. A kép üzenete: ne felejtsd el megölelni azt, akit szeretsz. A testi érintés, a simogatás nélkülözhetetlen szükségletünk fizikai és lelki értelemben is. Ha a fizikai érintésre nincs is módunk, mert nem élünk párkapcsolatban, és egy idegent vagy a kollégánkat nem ölelgethetjük csak úgy, találkozzunk minél többször barátainkkal. Egy laza, csevegős érintkezés is pótolhatja valamelyest ezt az igényünket.

Alig-alig kerül szóba, pedig egyik legtisztább örömforrásunk, amikor önzetlenül segítünk valakinek. Egy buddhista történet nagyszerűen fejezi ki ennek a lényegét.

Egy tavaszi reggelen két lámajelölt (papövendék) haladt egy erdőn át a szentély felé, hogy imádkozzanak. Egy rőzsét cipelő öregasszony került a szemük elé, aki terhe súlyától a patakba esett. Az egyik ifjú így szólt a másikhoz: vigyázz, nehogy besározd magad, mert nem léphetsz a szentélybe. Mire a másik, választ sem adva, odaugrott az anyókához, és kisegítette a patakból. A két papjelölt továbbhaladt.
A segítő ifjú vidáman szólt a másikhoz, aki egyre komorabbá vált, és semmit nem válaszolt. Mire társa odaszólt neki: mondd, te még mindig cipeled?

A népmesei végszó „jótette jutalmát elnyerte” nem mese. Az önzetlen, szeretetteljes magatartást immunrendszerünk pozitív reakcióval, jó közérzettel és kellemes lelkiállapottal „hálálja” meg. Érdemes tehát segíteni, mert nemcsak a másik emberrel, hanem saját magunkkal is jót teszünk.


A lélek vitaminja

Az örömtréning önfejlesztő, lelki ellenállóképességet erősítő módszer, amellyel begyakorolhatjuk azt, hogy a legkülönfélébb dolgok jobbik felére is figyeljünk. Fejleszthetjük vele pozitív gondolkodásunkat, viszonyulásunkat. Az örömtréning hatásmechanizmusa összetett. Része van benne a gyakorlás során létrejövő szemléletváltozásnak, a képzelet aktivitásának, az akarat, a hit fejlesztésének és az életvitel módosulásának is. Az örömtréning mélyíti az önismeretet, fejleszti a kapcsolati kultúrát, és növeli az önbizalmat. Egyénileg, párban és kiscsoportban egyaránt gyakorolható.

 

Andre Rieu - Waltz
00:00
bottom of page